YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ÇİZİM TEKNİKLERİ: BÖLÜM 1

Birkaç yıl önce, resim kabiliyetimi geliştirmek için bana yol gösterici olabilecek nitelikte bir kitap aramış, kitapçıdaki resim kitaplarını önüme yığıp tek tek incelemiş ve en sonunda Francisco Asensio Cerver’in yayına hazırladığı, Türkiye’de de Literatür Yayıncılık’tan çıkan Yeni Başlayanlar İçin Çizim Teknikleri isimli kitapta karar kılmıştım.

Kitap, resme ilgi duyan ve işe temelden, bir nevi kümelerden, başlamak isteyenler için biçilmiş kaftan. Yirmi bir bölümden oluşuyor. İlk on yedi bölüm, sizi çizim teknikleri hakkında bilgilendiren ve bu bilgiler ışığında yapabileceğiniz alıştırmalar sunan bölümler. Her bir bölümün sonunda, o bölümde öğrendiklerinizi bir arada kullanarak oluşturabileceğiniz bir bölüm sonu alıştırması bulunuyor. Son dört bölüm ise, dört ünlü ressamın birer önemli çalışmasının reprodüksiyonunu yapabilmeniz için, sizi adım adım yönlendiren bölümler.

Nihayet başladığım bu kitapta, ilk bölümü tamamlamış bulunuyorum. Bölüm sonu alıştırması niteliğindeki her bir resmimi, bölümleri bitirdikçe, bir yazı eşliğinde yayınlama kararı aldım. Böylece hem gelişimimi takip etmiş olacağım, hem de akıp giden zamana bir şeyler karalamış. Tabii hepsinin ötesinde, esas umudum, resme ilgi duyan bir kişiye olsun, temas edip faydalı olmaktır.

Bölüm 1: Kömürkalem
Bölüm Sonu Resmi: Ağaç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir