KURUTULMUŞ ÇİÇEK TABLOLARI

Geçtiğimiz sene bir kış günü, annemin öğretmenliğe ilk başladığı yıllarda yaptığı ve yıllardır duvarda asılı duran naif tablolar, ilgimi başka türlü çekti. Anneme nasıl yapıldığını sordum, anlattı. Eskidikçe güzelleşen bu tablolardan ben de yapmak istedim. Bahar gelip çiçekler açınca, biraz çiçek toplayıp kurutmak ve bunlardan birkaç farklı çalışma yapmak üzere anlaştık.

Bahar geldi, çiçekler açtı. Çiçeklerin isimlerinden bahsettiğimiz, koklayıp fotoğraflarını çektiğimiz uzun yürüyüşlerde, çalışmalarda hangi çiçekleri kullanmak istediğimize karar verdik. Etrafta çokça bulunan zarif mavi mine çiçekleri ile “beyaz ve ince” papatyalar topladık. Bunları özenle temizleyip, kalın ve ağır kitapların arasına koyup kuruttuk.

Kuruyan çiçekleri tablo haline getirme sürecini, aşamalar halinde anlatacağım:

1. Kuruyan çiçekleri olabildiğince hassas davranarak bir araya getirdik.

2. Bu çiçekleri, çerçeveye yerleştireceğimiz temiz bir fon üzerine, nasıl görmek istiyorsak o biçimde düzenleyerek yerleştirdik. (bunun için karton, el işi kağıdı, paket kağıdı gibi malzemeler kullanabileceğiniz gibi, elinizde hâlihazırda var olan, bir afişin tersi gibi size düz bir zemin sağlayabilecek herhangi bir malzeme kullanabilirsiniz)

3. Çiçekleri düzenleme işini bitirip, son halinden iyice emin olduktan sonra, yapıştırıcı ile çiçekleri tek tek dizdiğimiz yerlere kalıcı olarak yapıştırdık. (bu aşamada yapıştırıcı fazla sürüldüğü takdirde, zemin üzerinde parlak ve kirli bir görüntü oluşturduğundan, doğru miktarda sürmek önem arz ediyor)

4. Tüm çiçekleri yapıştırdıktan ve yapıştırıcı tamamen kuruduktan sonra, kağıdı hafifçe silkeleyip çiçeklerden dökülen artıkları kağıttan uzaklaştırdık.

5. Çerçeveyi temizleyip, çalışmamızı içine dikkatlice yerleştirdik. (çerçeve büyüklüğü, malzemesi, rengi hususlarında tamamen özgürüz (yine de çerçeve seçerken, ne kadar sade bir çerçeve olursa, o kadar çiçekleri vurgulama şansınız olacağını göz önünde bulundurmanızı öneririm), (ben bu aşamada hem küçük fotoğraf çerçeveleri, hem de büyük bir afiş çerçevesi kullanarak, ikisini de denemek istedim))

Papatya Çalışmamız ve Yapım Aşamaları:

Mine Çiçeği Çalışmalarımız:

Annemin 80’lerde Yaptığı Çalışmalar:

2 thoughts on “KURUTULMUŞ ÇİÇEK TABLOLARI

  1. Hepsi harika elinize sağlık. Annenin yıllar önce yaptığı tabloların yeri ayrı tabi 🙂 öperimm

    1. Beğenmene çok sevindim. 🙂 Önümüzdeki ilk çiçek döneminde senin için de toplayıp, kurutup yapalım bir tane. Öptüm!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir