YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ÇİZİM TEKNİKLERİ: BÖLÜM 2

Yeni başlayanlar için çizim teknikleri kitabının ikinci bölümü, çizgi çizmenin inceliklerini anlatıyor. Bugün tamamladığım bölüm, sırasıyla, çizimde çizgilerin kullanımı, temel çizgiler, çizginin üzerinden geçmek, çizgiyi ayarlamak alt başlıklarından ve bir bölüm sonu alıştırmasından oluşuyor.

Bir nesne ne kadar karmaşık olursa olsun, temel ve basit çizgilere indirgenebiliyor. Çizmek istediğimiz nesneyi çevreleyen geometrik ve basit formlar, bizim kontur çizgilerimizi, temelimizi oluşturuyor. Bir elmayı çevreleyen daire, bir şişeyi çevreleyen dikdörtgen, bir gemiyi çevreleyen yamuk ya da bir çam ağacını çevreleyen üst üste birer üçgen ve dikdörtgen, çevreledikleri nesnelerin çiziminde ilk adımı oluşturuyor.

Sınırlarını çizdiğimiz nesneye sıra geldiğinde adım adım ilerliyoruz. Gelişme kaydettikçe kağıda daha net çizgiler bırakıyoruz ve çalışmamızı detaylandırıyoruz. Karmaşık bir bütün elde etmek için, en basit yerden başlayıp aşama aşama emin adımlarla yol alıyoruz. Kömürkalem de kolay silinen yapısı ile rahatça hata yapıp düzeltmemize olanak sağlıyor. Öğrendiklerimizi bölüm sonu çalışmasında bir arada değerlendirerek bölümü sonlandırıyoruz. Diğer bölümün sonunda tekrar görüşmeyi umut ediyorum. Güle güle!

Bölüm 2: Çizgi Çizmek
Bölüm Sonu Resmi: Kömürkalem ile natürmort

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir