YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ÇİZİM TEKNİKLERİ: BÖLÜM 3

Yeni başlayanlar için çizim teknikleri kitabının üçüncü bölümü, plan, kompozisyon ve düzlemler üzerinde duruyor. Önceki bölümde, karmaşık formları kağıda dökerken, basit çizgi ve konturlara dayanarak formları oluşturmuştuk. Bu bölümde ise, resim içinde nesnelerin nasıl dengeli bir şekilde dağıtılabileceği ve doğru yerleştirmenin estetik denge için önemi anlatılıyor. İyi bir kompozisyon oluşturmak, plan süreci ve modelin farklı düzlemlere ayrılması konuları bölüm boyunca işleniyor.

Öğelerin yerleşimi için, öğeleri tek tek değil bir bütün olarak görmek, farklı boyutlarda öğeleri farklı şekillerde bir araya getirerek alıştırma yapmak ve bir araya getirilen bu öğeleri gözlemleyip doğru formu oluşturmak gibi adımlar örneklerle anlatılıyor.

Çizimini yapacağımız nesne veya nesnelerin bölümleri arasındaki oranlar, birbirleri arasındaki oranlar ve nesnelerin boyutları da çizim için dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Nesnelerin boyutları ve kompozisyon düzlemlerinin hesaplanması, örneklerle açıklanarak anlatılıyor.

Bölüm sonu alıştırması olan, meyveler ve bir şişe alıştırmasını yaparken fotoğrafladığım aşamalar, sırasıyla aşağıda yer alıyor.

Bölüm 3: Plan, Kompozisyon ve Düzlemler

Bölüm Sonu Resmi: Meyveler ve Bir Şişe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir